Aktuality

Zaostřeno na poradenství

Znalecká činnost

Aktuální vývoj trhu nemovitostí

Aneta Bártová,

02. března 2023

V druhé polovině loňského roku začal pokles na trhu nemovitostí a podle nejnovějšího HB indexu pokračoval až do konce roku. Pokles poptávky se týká především bytů a rodinných domů. Dle údajů HB indexu ceny bytů v mezikvartálním srovnání (Q3/2022 a Q4/2022) začaly poprvé klesat od začátku roku 2013. Jedinou nemovití, která udržela svou poptávku stabilní a kontinuální tempo růstu cen, jsou stavební pozemky.

K ochlazení trhu vedly především vysoké ceny úvěrů a jejich nižší dostupnost ve spojení s celkovou ekonomickou situací. Zároveň vyšší úrokové sazby a nižší dostupnost bytů způsobily nárůst zájmu o nájemní bydlení.

Pokles poptávky na trhu bytů přinesl téměř po deseti letech i mírné snížení cen bytů, a to napříč všemi regiony. Největší průměrný pokles cen zaznamenal Karlovarský, Moravskoslezský a Středočeský kraj. Naopak v Praze se drží ceny stále na stejné úrovni (v průměru došlo k poklesu pouze o 0,1 %). Nicméně výrazný pokles cen se v následujících měsících neočekává.

https://www.kreston.cz/media/news/tabulka-1-opravena.png

Pokles cen se také neočekává u komerčních objektů, u kterých stále přetrvává zájem především o skladové a výrobní prostory.

Jak již bylo uvedeno výše, pokles poptávky se týká i rodinných domů. V důsledku klesající poptávky došlo také ke zpomalení růstu cen rodinných domů. Největší zájem je aktuálně o menší úsporné rodinné domy, naopak nezájem panuje u velkých starších domů bez rekonstrukce. K nárůstu zájmu také došlo u mobilních a kontejnerových domů.

https://www.kreston.cz/media/news/tabulka-2-opravena.png

Stabilní poptávku a kontinuální tempo růstu cen můžeme sledovat pouze u pozemků. Meziročně v minulém roce zaznamenaly pozemky nejvyšší nárůst cen, a to o 22,2 %. Hlavním faktorem, který způsobuje dlouhodobý růst cen pozemků je jejich nedostatek. Růst nabídky stále mírně brzdí mj. zastaralé územní plány, nedostatečná infrastruktura a vysoké náklady na zasíťování. Dle údajů Cenového kompasu Srealit jsou stále nejdražší stavební pozemky v Praze. Naopak nejlevnější stavební pozemky se prodávají v Moravskoslezském a Karlovarském kraji. Je však důležité upozornit, že u ceny pozemku je vždy zásadní jeho přesná lokalita a další konkrétní specifika (tvar pozemku, napojení na inženýrské sítě, dostupnost služeb aj.). Růst cen pozemků se očekává i v letošním roce.

https://www.kreston.cz/media/news/tabulka-3-opravena.png

V případě, že uvažujete o koupi/prodeji nemovitosti nebo chcete pouze znát hodnotu svého nemovitého majetku, neváhejte se obrátit na naše odborníky v oblasti oceňování.

*HB index je ukazatel, který je založen na reálných odhadech tržních cen nemovitostí, které si prostřednictvím hypotečního úvěru pořídili klienti hypoteční banky. Tržní ceny jsou obecně považovány za přesnější než ceny nabídkové, které je možné nalézt na různých informačních portálech nebo v katalozích realitních kanceláří. HB index je sledován za celou Českou republiku. Za bazickou hodnotu 100 byly zvoleny skutečné ceny nemovitostí k 1. lednu 2010, jeho hodnota je vždy definována s přesností na jedno desetinné místo. 

Zdroj dat: Hypoteční banka (https://www.hypotecnibanka.cz/), Sreality (https://www.sreality.cz/ceny-nemovitosti)


Aneta Bártová

Více od autora

Naši klienti