Aktuality

Zaostřeno na poradenství

Znalecká činnost

Je nyní pravý čas na nákup bytu?

Aneta Bártová,

11. srpna 2022

Ceny nemovitostí v posledních letech dlouhodobě výrazně rostou, nicméně nyní nastala na trhu velmi neobvyklá situace. Vývoj na trhu ovlivňuje nejen zdražení hypoték, krize ve stavebnictví, válečný konflikt na Ukrajině, rostoucí ceny energií, inflace ale i očekávaný nástup recese.

Mezi roky 2020 až 2021 panovaly na trhu nemovitostí vysoké ceny společně s extrémně vysokou poptávkou. Nyní však dochází v případě poptávky k ochlazení, za kterým stojí především již zmíněné zdražení hypoték. Ze statistik České bankovní asociace (ČBA) vyplývá, že objem skutečně nově poskytnutých hypoték (bez refinancování) v červnu klesl o 1,1 mld. Kč, a to z květnových 16,8 mld. Kč na 15,7 mld. Kč. Po dubnu jde o nejnižší objem za poslední dva roky. Za první polovinu letošního roku byl pak objem i počet poskytnutých hypoték meziročně nižší o více než třetinu a zájem o byty ke koupi tudíž klesá. Teoreticky by měly tedy klesat i ceny, nicméně nic takového se neděje. Vysoké ceny bytů udržují vstupy (ceny stavebních materiálů a energií), které mají v poslední době stále rostoucí charakter. Experti předpokládají, že nákladové tlaky budou i nadále v dalších měsících posouvat ceny bytů s velkou mírou pravděpodobnosti na vyšší úroveň. Tempo však bude pomalejší. 

Ceny bytů tedy klesají jen výjmečně, a to v situaci, kdy se nemovitost nachází např. v méně atraktivní lokalitě, je ve špatném technickém stavu nebo ji majitel potřebuje co nejrychleji prodat.

Vývoj cen bytů je také možné sledovat pomocí HB indexu, který pravidelně zveřejňuje Hypoteční banka už od roku 2010. Ukazatel je založen na reálných odhadech tržních cen nemovitostí, které si prostřednictvím hypotečního úvěru pořídili klienti hypoteční banky. Tržní ceny jsou obecně považovány za přesnější než ceny nabídkové, které je možné nalézt na různých informačních portálech nebo v katalozích realitních kanceláří. HB index je sledován za celou Českou republiku. Za bazickou hodnotu 100 byly zvoleny skutečné ceny nemovitostí k 1. lednu 2010, jeho hodnota je vždy definována s přesností na jedno desetinné místo. 

https://www.kreston.cz/media/annual-reports/hb-index.png

Vývoj cen bytových jednotek. (Zdroj: https//www.hypotecnibanka.cz/)

Je tedy nyní ten pravý čas na nákup bytu? Jednoznačná rada neexistuje. Faktory zmíněné výše považujeme za zásadní a každému bychom doporučili je (minimálně) zvážit před provedením nákupu nemovitosti - v tomto případě bytu. Rozhodující však stále zůstává pohled kupujícího, který musí sám posoudit, zda je pro něj nabízený byt a cena dostatečně atraktivní. 

 


Aneta Bártová

Více od autora

Naši klienti