Aktuality

Zaostřeno na poradenství

Znalecká činnost

Silná koruna: co ji způsobuje a jaký má dopad?

Aneta Bártová,

26. ledna 2023

Česká měna prolomila koncem minulého týdne kurzovou hranici 23,90 korun za euro a je tak nejsilnější od roku 2008 (přechodně byl kurz pod 24 korunami také v únoru 2011, to ale nemělo dlouhé trvání).

Silné postavení koruny bylo z počátku způsobeno především úrokovým diferenciálem a následně i intervencemi ČNB, které proběhly nejvíce v době začátku války na Ukrajině (únor 2022) a v době jmenování nového guvernéra (květen 2022). Listopad 2022 byl první měsíc bez intervencí, a za prosinec devizové rezervy dokonce vzrostly. 
Důležitou roli zde hraje také připravenost ČNB, která je podle slov guvernéra Aleše Michla i nadále připravena korunu aktivně podporovat, pokud bude třeba, k čemuž má stále velmi vysoké devizové rezervy. 

https://www.kreston.cz/media/annual-reports/graf-silna-koruna.png
Vývoj kurzu EUR/CZK za posledních 6 měsíců (Zdroj: https://www.google.com/finance/)

Příčin, proč domácí měna v posledních týdnech zpevňuje, je ale více. Ovlivnila ji zpráva o horším než očekávaném meziročním růstu české ekonomiky za třetí čtvrtletí 2022. Odhady byly na úrovni 1,7 procenta, ekonomika však vzrostla „pouze“ o 1,5 procenta. Důležitou roli také hraje pozitivní nálada na světových trzích a od října oslabující dolar, což obecně prospívá rozvíjejícím se trhů i měnám jako je CZK. Kladně se pak na výhodném kurzu podílí i mírnější průběh energetické krize v EU, vzhledem k vyšším teplotám zůstává naplněnost plynových zásobníků na vysoké úrovni. 
Jaký dopad má tato situace na tuzemský trh? Silné postavení české měny vůči euru českým firmám zlevňuje dovoz, ale exportéři naopak trpí. Podniky, u kterých převažuje export, mají několik možností, jak s aktuální nepříznivou situací bojovat. Konkrétním příkladem je získávání úvěrů v eurech. Právě úvěrů v eurech podle Svazu průmyslu a dopravy ČR přibývá. Podíl eurových úvěrů mezi nefinančními podniky koncem roku 2022 činil celkově 44 % a ve zpracovatelském průmyslu 59 %. Sazba Evropské centrální banky se pohybuje kolem 2,5 %, naproti tomu základní úroková sazba ČNB (repo sazba) je výrazně vyšší – aktuálně 7 %. Půjčky v eurech tedy vyjdou české podniky levněji. Nicméně, i Evropská centrální banka nyní zvyšuje úrokové sazby, zatímco ČNB je nechává stejné. Rozdíly se tedy s velkou pravděpodobností sníží, přičemž tento pokles úrokového diferenciálu má potenciál do budoucna oslabovat korunu.
Makroekonomické ukazatele mají dopad i na hodnotu podniků. Naši odborníci v oblasti oceňování Vám rádi pomohou se stanovením hodnoty Vaší společnosti v kontextu současné situace na trhu. Z informací uvedených výše vyplývá, že aktuální situace může mít na jednotlivé firmy různý dopad.

 


Aneta Bártová

Více od autora

Naši klienti