Aktuality

Zaostřeno na poradenství

Znalecká činnost

Aktuální vývoj trhu nemovitostí

Aneta Bártová,

06. března 2024

Opět Vám po roce přinášíme souhrn dění na trhu s nemovitostmi.

Zhruba před rokem jsme upozorňovali na to, že v druhé polovině roku 2022 byl zaznamenán na trhu nemovitostí pokles cen. Jedinou skupinou nemovitostí, která udržela i v té době svou poptávku stabilní a kontinuální tempo růstu cen, byly stavební pozemky. Jak je na tom nemovitostní trh nyní a co vše přinesl loňský rok 2023? Na to se podíváme v tomto článku. 
Zjednodušeně lze říct, že rok 2023 plynule navázal na rok 2022. Ceny bytů a rodinných domů i nadále klesaly a ceny pozemků i nadále rostly. Vyplývá to z ukazatele ČSOB Index bydlení (původně HB index).
Dle indexu byty meziročně zlevnily o 5,8 procenta. Meziroční pokles cen bytů dosáhl svého maxima již ve 3. kvartálu a od 4. kvartálu se trh stal stabilní. Pokles byl zaznamenán na konci roku už jen v některých regionech – například v Moravskoslezském nebo Ústeckém kraji. Lidé v posledním kvartále roku 2023 nejvíce poptávali byt 3+1 a 3+kk. 

https://www.kreston.cz/media/news/1-53.PNG

Rodinné domy meziročně zlevnily o 0,1 procenta. Meziroční pokles není vysoký, neboť v posledních 2 kvartálech ceny rodinných domů naopak rostly. Zájem mají lidé především o menší domy v dobrém technickém stavu. Kupující v poslední době preferují především energeticky úsporné domy, a to pravděpodobně z důvodu sále vyšších cen energií.

https://www.kreston.cz/media/news/2-53.PNG

Nyní se nabízí otázka, proč cena nemovitostí v roce 2023 klesala? Hlavním důvodem poklesu cen nemovitostí v roce 2023 byly vysoké úrokové sazby hypoték, které v prosinci činily průměrně 6,2 %. Na pokles cen měla vliv také vysoká inflace. Roli hrálo také přetrvávající nadhodnocení cen nemovitostí, které dle ČNB dosahuje 25-65 %.

Tržní hodnota pozemků meziročně vzrostla o 7,2 procenta. Tempo růstu cen pozemků však v závěru roku 2023 zpomalilo.

https://www.kreston.cz/media/news/3-53.PNG

Co nás tedy na trhu nemovitostí čeká v roce 2024? Mezi odborníky panuje shoda, že v letošním roce přijde mírné oživení realitního trhu, které přinese i mírný nárůst cen bytů a RD. Odhaduje se, že ve velkých městech, jako je Praha nebo Brno, by mohlo dojít k růstu cen u novostaveb o 5 až 10 %.

Pokud přemýšlíte nad nákupem nebo prodejem nemovitosti a máte zájem o další informace o vývoji cen nemovitostí v roce 2024, neváhejte se na nás obrátit. Naši odborníci v oblasti oceňování Vám rádi poskytnou konzultaci.

Zdroje:


Aneta Bártová

Více od autora

Naši klienti